Nabízíme (objednat) všechny materiály z této sekce na webu e-matematika.cz jen za 250Kč!
Podpořte náš web odkazem!
Jazyková škola Březinka otevírá letní jazykové kurzy. Přátelské tvůrčí prostředí + velmi příznivé ceny.
Příprava na reparát z matematiky
Tento matematik, logik a filosof se narodil 28. dubna 1906 v Brně, pak žil postupně v Rakousku a Německu. V roce 1931, kdy byl na Vídeňské universitě, se mu podařilo dokázat dvě věty o neúplnosti. Znamenali zásadní zlom v chápaní matematiky a jsou velmi důležité v matematické logice, teorii modelů a v teorii množin.
Jedna jeho věta říká, že každý axiomatický systém, který je dostatečně silný na to, aby popsal aritmetiku celých čísel, obsahuje věty, které jsou formálně správné, ale nemohou být za pomoci axiomů daného systému dokázány ani vyvráceny.
V roce 1940 emigroval před Hitlerem a fašismem do USA a ve 42 letech získal americké občanství. Povahou byl nesmělý, plachý, ale výstřední. Měl duševní poruchy - panické hrůzy, deprese. Ignoroval to "co by se mělo či slušelo dělat". Jeho ignorace ho málem již v roce 1940 stála život, když měl prasklý žaludeční vřed, přesto neposlouchal rady lékařů, ba dělal ještě pravý opak, podařilo se mu přežít jen díky včasné transfuzi krve.
V USA v Princetonu působil nejprve v Institutu pro pokročilá studia poté vyučoval na místní univerzitě, kde se také v roce 1950 setkal s Albertem Einsteinem. V té době se také spíše než na logiku soustředil na teorii relativity, ale taky na otázky ohledně času. Jeho teorie jsou stejně významné jako ty Einsteinovy.
Ke sklonku života se Kurt Gödel zabýval spíše filozofii, to mu však komplikovala jeho duševní porucha, která se zhoršovala. Myslel si například, že jídlo mu chtějí otrávit zločinci a nesnědl jiné jídlo, než to co mu uvařila manželka. Dokonce jídlo, které by si uvařil sám, nebyl schopen pozřít. Když však jeho manželka v roce 1977 těžce onemocněla, nebyla schopná mu vařit. Kurt Gödel odmítl jíst jídlo vařené někým jiným. Tak 14. ledna 1978 umírá v prinstonské nemocnici na totální vyhladovění.
Internetové přijímací Zkoušky nanečisto, pro žáky 5., 7. a 9. tříd. K dispozici jsou zkoušky z matematiky a českého jazyka.
Podrobnosti na stránkách Zkoušek nanečisto.
On-line matematické soutěže, kterých se můžete účastnit z domova.
Podrobnější informace o soutěžích
Učebnice VŠE z matematiky na VŠE
Učebnice matematiky na VCE a daląí vysoké školy - 85 kapitol, přes 250 stran A4.
Učebnice maturitní otázky z MATEMATIKY
Učebnice maturitní otázky z MATEMATIKY - 55 kapitol, přes 370 stran A4.